ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ سه شنبه ۳ اسفند
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی اداره بررسی محتوای آموزشی معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
سند تحول بنيادين آموزش و پرورش
 
يكي از مهمترين دغدغه هاي نظام تربيتي ايران در دو دهه اخير تدوين سند و نقشه راهي براي مباني نظري تعليم و تربيت بوده است كه در اين راستا سندي با الزاماتي براي مجريان در سال 1390 در شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصويب شد.
 
 

يكي از رويدادهاي مهم و قابل توجه در كشورما بعد از انقلاب اسلامي در حوزه تربيت رسمي و عمومي ، توليد و تصويب سند راهبردي  تحول بنيادين نظام در سال 1390 بوده است. اين سند برخلاف اسناد ديگر در كشورهاي جهان در زمينه نظام تربيت رسمي و عمومي و حتي بسياري از اسناد راهبردي بخش هاي دولتي و حاكميتي ايران با فرايند ويژه اي كه بسيار هم طولاني بود توليد شد. تفاوت اساسي ( كه عامل تاخير در توليد سند نيز بوده است) همانا ابتناي تدوين سند تحول در مراحل اجرايي آن بر يك فلسفه تربيت بومي- مبتني بر فرهنگ اسلامي- است. به سخن ديگر براي توليد سند راهبردي بخش زيادي از مطالعات به توليد مباني نظري مطلوب و مبتني بر فرهنگ اسلامي اختصاص يافته  است كه  ضرورت اين كار از آسيب شناسي نظام جديد تربيت رسمي در ايران به دست آمده است.

 
 
 
 
 
يكي از مسائل مهم نظام نوين تربيت  در كشور ما اين است كه نهاد هاي مختلف اين نظام، طي مراحل بنيان گذاري وگسترش و تحول تاكنون، برمباني نظري مشخص و مدوني استوار نبوده اند تا بتوانند ضمن بهره مندي از دستاوردهاي معتبر علمي، با نظام فكري و ارزشي معتبر ومقبول در جامعه اسلامي ايران و نيز با ديگر خصوصيات فرهنگي، اجتماعي و بومي كشور، هماهنگ و سازگار باشند..
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تاریخ به روز رسانی: 1395/03/27
تعداد بازدید: 374
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal